Sunday, 29 June 2014

The Evening DuoA while back I posted a skincare wishlist and the day after, I basically ran to SpaceNK to purchase two of the items that were on it. I left the shop with two Jurlique products - the Rose Moisture Plus with Antioxidant Complex Moisturising Cleanser (£16.20 for 100ml) and the Rosewater Balancing Mist (£19.35 for 100ml)

I use the cleanser after taking off makeup in the evening and the Balancing Mist right afterwards, as a toner. I was originally going to buy the Soothing Foaming Cleanser, since that is the one I've read a lot of praise about on different blogs, but the shop assistant actually recommended the Rose Moisture Plus one instead (the former one is better for sensitive skin). This is because it acts as a moisturizer so it is ideal for dry skin like mine. You only need to use a small amount. The cleanser turns into a foam after you apply it, which makes it really gentle and leaves your skin feeling light and refreshed. The smell is pleasant and not too fragrant.

The toner is incredibly light and smells amazing in my opinion. Since you apply it by spraying it on your face, you do not need to use a cotton pad! The reason why I've fallen in love with this duo is that it not only cleanses well, smells nice and leaves my skin refreshed, but also because I've noticed a reduction of blackheads on my skin. Now, I do not have a huge problem with them, I just have a few on my nose, but as I scrutinize my face every night and morning from a rather close distance, I've definitely noticed that they are slowly disappearing.

For the cleanser, shop here.
For the toner, shop here.

What are your favorite products to use in the evening?

//

Nedávno se tu objevil článek s produkty, které mě zaujaly, a ráda bych si je koupila. Den na to, asi motivovaná tím, že se má přání objevily takhle veřejně, jsem běžela do SpaceNK abych si koupila hned dva produkty, které jsem zmínila. Oba produkty jsou od Jurlique - Rose Moisture Plus with Antioxidant Complex Moisturising Cleanser a Rosewater Balancing Mist.

Rose Moisture Plus používám na čištění pleti poté co se večer odlíčím a pak aplikuji tónikum, což je právě Rosewater Balancing Mist. Na čištění pleti jsem si původně chtěla koupit Soothing Foaming Cleanser od Jurlique, protože jsem o něm četla na jiných blozích neskutečně mnoho chvály, ale prodavač mi na mou suchou pleť doporučil spíše Rose Moisture Plus (ten co jsem chtěla původně je spíše pro citlivou pleť). Na vyčištění pleti ho stačí málo a po aplikaci se promění v pěnu, takže je neskutečně jemný a příjemný, stejně tak jako jeho vůně, a moje pleť je po něm úplně svěží.

Tónikum je stejně tak svěží a příjemné a jelikož ho stačí na pleť akorát nastříkat, tak nemusíte používat žádnou vatičku!

Proč jsem si tuhle dvojici tak zamilovala? Protože nejenže nechává pleť skvěle čistou a svěží a taky krásně voní, ale hlavně jsem si všimla, že mám o mnoho méně černých teček. Ne že bych na ně úplně trpěla, ale na nosech se mi objevují celkem dost. Po pár týdnech používání téhle dvojky se prohlížím v zrcadle, a koukám, že jich je nějak míň!

Cleanser zakoupíte tady.
Rosewater Balancing Mist zakoupíte tady.

Jaké produkty máte používáte na čištění pleti nejraději vy?

2 comments :