Monday, 14 July 2014

If you're going to use face wipes ...

... then use these ones!


Face wipes seem to get a really bad rep in the beauty world - some say they can never remove make-up perfectly, some that they contribute to dry skin or even acne because they are stuffed with chemicals, and the list could go on and on and on. Face wipes seem to be the villain of skin care. And here I am, making a confession, that face wipes were all I used for a few years, before my interest in skin care and make-up developed.

However, even now when face wipes are not part of my regular routine anymore and the way I remove make-up is slightly more complex, I do like to use them from time to time. Come on, we've all come home from a night out at three in the morning (or earlier or later, doesn't matter, I am always lazy after a night out, who's with me?) and who really feels like going through their whole evening routine at that time?! And sometimes, there are just those nights when anything that could enable you to go to bed earlier is a life saver (please, let's overlook the fact that I proceed to lie in bed and spend thirty more minutes on Instagram). Or you're just lazy. It happens. Sometimes more often than it should, but it does.

And for those instances, I would highly recommend these face wipes from Balea. I have been using these for years and they never irritated or dried my skin and never caused any problems for my super sensitive eyes. They are moist enough but not oily. No alcohol, no perfume and they are also suitable for vegans! These pink ones are for dry and sensitive skin, but there are also ones for oily skin and mixed skin. Oh, and have I mentioned that all Balea products are incredibly cheap, but they actually work perfectly? One pack costs only a little over one pound.

Balea products can be purchased in DM drugstores. DM is a German brand, which can be found in countries in central and southeastern Europe.

Are you also guilty of using face wipes or are you one of those, who just avoid them at all times?

//

Pokud budete někdy používat pleťové ubrousky, tak určitě tyhle od značky Balea!
Pleťové ubrousky nemají úplně nejlepší reputaci. Někdo říká, že make-up nikdy dokonale nesmyjí, jiní zase, že vysušují, mohou způsobit akné, a tak dále. Já se vám tady teď přiznám, že než jsem se začala o make-up a kosmetiku více zajímat, tak právě pleťové odličovací ubrousky jsou to jediné co jsem na odlíčení používala.

Ale i teď, když už dávno nejsou tyhle ubrousky součástí mého každodenního odličování, je stále čas od času používám. Protože snad každý někdy dorazil domu ve tři ráno (nebo dříve, nebo později, ono je to jedno, já jsem líná téměř po každé když dorazím z nějaké akce) a komu se chce podstupovat dlouhatánský proces odličování a čištění pleti, když to jediné co chceme je spadnout do postele. Nebo jsou ty večery, kdy každá věc, která vám pomůže se dostat do postele o trochu dřív je naprostá spása (to, že pak ještě minimálně půl hodiny zírám na Instagram budeme ignorovat). A nebo jste prostě líní. To se stává (někdy častěji než bychom asi chtěli), ale stává se to.

A pro ty případy jsou tady přesně tyto odličovací ubrousky od Balea. Nikdy jsme po nich neměla podrážděnou nebo suchou pleť a nikdy nepůsobily problém pro mé citlivé oči. Jsou tak akorát vlhké a nejsou vůbec mastné. Žádný alkohol, ani parfém, a jsou vhodné i pro vegany. Tyhle růžové jsou specificky pro suchou a citlivou pleť, ale vyrábí se i jiné pro všechny ostatní typy pletí. A zmínila jsem se, že na to jak skvěle fungují, jsou neskutečně levné? Jedno balení vás přijde na 45 Kč.

Produkty od značky Balea najdete v prodejnách DM.

A co vy, taky používáte pleťové ubrousky nebo jste jedním z těch, co se jim vyhybají obloukem?

No comments :

Post a Comment